Bizden Haberler

Son Yazılar

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlamanın Gücünü Keşfedin!

Dijital pazarlama, elektronik ortamda tüm yeni nesil iletişim araçlarında gerçekleştirilen ürün ve hizmetinizin tanıtımında tercih edilen yöntemleri kapsıyor.

Dijital pazarlamanın geleneksel medyaya göre öne çıkan avantajları arasında öncelikle direkt hedef kitle odaklı olması, ölçülebilir, analiz ve raporlama imkanı sunuyor olmasıdır.

Bu nedenle dijital pazarlama her hangi bir işletmenin sunduğu ürün yada hizmetin bilinirliğini sağlaması, satış odaklı gerçekleştirilebiliyor olması nedeniyle son yıllarda daha çok tercih ediliyor olmasını sağlamıştır.

Dijital pazarlama kanalları arasında arama motorları, sosyal medya platformları, mobil uygulamalar, video paylaşım platformları, internet yayıncılığı yapan siteler ve e ticaret siteleri yer alıyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital pazarlamanın tercih edilmesinde öne çıkan unsurların başında ülkemizde kullanılan internet oranının her geçen gün hızla artması yer alıyor.

Ayrıca Türkiye’de dijital pazarlama için harcanan tutar 431 Milyon Dolar, Dünyada 98 Milyar Dolardır.

Dijital Pazarlama Kanalları ve Ürünleri

İçerik Pazarlama

Arama motorlarında aradığınız anahtar kelime veya kelimelerde kolayca bulunmak için arama motorlarının reklam ürünlerini kullanmanız gerekiyor.

Sunduğunuz ürün yada hizmetin hedef kitlenize göre ilgi alanlarına özel blog ve yayın yapan sitelerin reklam alanlarında görünmeniz reklam bütçenizin etkin kullanılması açısından önemlidir. Bu nedenle spesifik hedef kitlenize uygun yayın kanallarında reklamlarınızın görünmesi gerekiyor. Bu reklamların ölçülebilirliği sayesinde yaptığınız analizlerin doğru okunması ve performans gelişimi için konusunda uzman bir dijital ajans tercih etmeniz sonuç odaklı hizmet almanız açısından büyük önem taşıyor.

İçerik Yönetimi: Rekabet ortamında reklam tek başına her zaman yeterli olmayabilir. Bütünleşik pazarlama anlayışına sahip markaların satış gücüne katkı sağlayan anlayışta içerik üretiminide önemsemesinde yarar var.

Web sitenizde, ürünleriniz ve hizmetinizle ilgili güncel ve bilgilendirici içerikler üretmeniz ve sürekliliğini sağlamanız arama motorlarında organik sıralamalarda yer almanız açısından yapmanız gerekenler arasında yer alıyor.

Sosyal Medya Yönetimi:

Sosyal medya platformlarının öncelikle hedef kitlenize göre tercih edilmesi, bu platformların reklam ürünlerinin ilgi alanına göre optimize edilerek kullanılması gerekir.

Marka güven endeksi açısından varolan müşterilerinizle sadece satış odaklı iletişim kurmanız yeterli olmayacaktır. Bu noktada sosyal medya için içerik üretimi konusunda müşteri memnuniyeti esas alınarak içerik zenginliğine sahip olmanız dijital itibarınızı arttıracaktır.

Sosyal medya yönetiminde sunacağınız görsel içerik konusunda tasarıma verdiğiniz önem markanızın imajını doğrudan etkiler. Bu nedenle Sosyal medya yönetiminde yine deneyimli bir ajans tercih etmeniz dikkat etmeniz gereken başlıklar arasında yer alıyor.

Unutmayın her geçen gün artsada en son açıklanan rakamlara göre Türkiye^de sosyal medya kullanımı nüfusun %63 ünü oluşturuyor.

Mobil Uygulama:

Her kitleye göre farklı amaçla kullanılan on binlerce mobil uygulama bulunuyor. Hedef kitlenizin bu mobil uygulamaların reklam özelliklerinden yararlanması mümkün olabiliyor. Ayrıca ürün yada hizmetinize özel mobil uygulamaya sahip olmanızda gerekebilir.

Yakın zamanda açıklanan bir araştırmanın sonucuna göre mobil uygulamalarda geçirilen günlük ortalama süre 186 dakika olduğu duyuruldu.

Ayrıca Türkiye mobil uygulama kullanımında Dünyada 8.sırada yer alıyor.

2017 yılında Türkiye’de mobil uygulama kullanıcısı yaklaşık 250 Milyon Dolar harcamıştır.

Video Platformları:

Video paylaşım platformu denince akla ilk gelen platform elbette Dünyada en çok kullanılan video platformu Youtube’dur. Youtube çok yönlü dijital pazarlama ürünlerini içinde barındırması açısından ve ölçülebilir özelliği sayesinde etkin sonuçlar almanızı sağlayabiliyor.

Aynı zamanda işletmenize ati özel bir hesap oluşturarak ürün veya hizmetinizi anlatan müşteri memnuniyetine yönelik çeşitli videolar üretmenizde bu platformlardaki varlığınıza değer katar.

Yeni nesil kuşağın geleneksel medya araçlarından çok video paylaşım platformlarını kullanma alışkanlığını dikkate almanızda yarar var.

Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyorki 18-24 yaş arası gençlerin yaklaşık %96 sı Youtube kullanıyor.

İnternet Siteleri:

Dijital pazarlama ürünleri arasında ilk sırayı elbette zengin reklam ürünleri olan Google ve sonrasında Yandex geliyor. Arama motorlarının sunduğu bu çeşitli ürünlerin kullanımında tecrübeli bir dijital pazarlama ajansından hizmet almanız ve düzenli raporlama imkanı sayesinde satışlarınızı yükseltmeniz mümkün olabilir.

Aynı şekilde haber siteleri spesifik blog sitelerinin reklam alanlarından da yararlanmanız mümkün olabiliyor.

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %72 si (59.3 Milyon kişi) aktif olarak interneti kullanıyor.

Tüm bu rakamlar artmaya devam ederken dijital pazarlama ürünleri de sürekli gelişmeye ve sonuç odaklı olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Özellikle genç kuşağın günlük ihtiyaçlarının büyük kısmını internet üzerinden karşılaması bu alanın cazibesinide arttırıyor.

Bu nedenle dijital pazarlama artık her işletmenin satış ve pazarlama faaliyetlerinde ve marka iletişiminde mutlak kullanma zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Bu sürece uyum sağlayamayan şirketlerin zaman içerisinde rekabet etki değeri düşüyor.

Sizde dijital pazarlama konusunda hizmet veren dijital pazarlama ajanslarından hizmet alarak rekabet etki değerinizi arttırabilirisiniz.

İstatistik veri kaynağı Branding Türkiye – We are social  Hootsuit

Sizde dijital pazarlama ajansı ref5’in sizlere sunduğu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirisiniz.

ref5 Müşteri Hizmetleri:  0 850 241 07 85

Proje tanıtımını fits'in hazırladığı film DSE APEX birincisi oldu
Neden Video İçerik Üretimi?

Bir yanıt yazın