14 Nis 2018

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Saatler

Sosyal medya, artık hepimizin hayatında yer etmiş, işlerimizi yürüttüğümüz bir ağ. Durum böyle olunca, iş dünyası için de sosyal medyanın önemi her geçen gün artıyor. Peki, böylesine büyük bir rekabet ortamında markanızı bir adım daha öne çıkarmak istiyorsanız neler yapmalısınız? İster kişisel sayfanızın olsun, ister iş yerinizin web sayfasının bilinirliğini sağlamak olsun, hedefiniz doğrultusunda ilerleme sağlamak adına, sosyal medya paylaşım larınızın zamanlamasını doğru ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü daha fazla kişiye ulaşmanız açısından önem arz etmektedir. Bir markanın sayfasını yönetiyorsanız, özellikle sabaha karşı sosyal medyada paylaşım yapmamaya özen göstermelisiniz. En doğru zaman öğleden sonra paylaşım yapmaktır. Böylece daha fazla etkileşim ve erişim elde edilecektir. Önemli içeriklerinizi, “mesai sonrası” paylaşmanız markanız için çok daha yararlı olacaktır. Peki, sosyal medyada hangi saat dilimleri arasında paylaşım yapılmalıdır?

FACEBOOK’DA PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER

En popüler sosyal medya ağı olan Facebook’un dünyada 2 milyardan fazla kullanıcısı vardır. Türkiye, 44 milyon aktif kullanıcısıyla dünya ülkeleri arasında 9. sırada yer almaktadır. Markalar için de lokomotif sosyal ağlardan biri olan “facebook”ta, etkileşim oranının en yüksek olduğu gün çarşamba olarak gösterilmektedir. Pazartesi ve Salı bu oranlar düştüğü, paylaşım yapmanın çok fazla yarar sağlamadığı günler ise cuma ve cumartesidir. Nedeni, hafta sonu arifesinde insanların sosyal medyada daha seçici davranmasıdır. Yine facebook için en ideal paylaşım saati, 13:00-16:00 arasıdır. Saat 15:00’te içerikler daha çok tık alırken; 00:00-08:00 arası ile 08:00-12:00 saatleri arasında yapılan paylaşımların etkileşimleri bir hayli düşük olmaktadır.

TWİTTER’DA PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER
Mavi kuş hepimizin hayatında… Peki, “twitter”de paylaşım yapmak için hangi gün ve saatleri tercih etmeliyiz? En ideal günler; pazartesi, salı, çarşamba ve perşembedir. Hafta sonu ise paylaşım yapmamaya dikkat edilmelidir. Keza cuma ve cumartesi, insanların “twitter”ı daha az kullandığı günlerdir. Peki, postlar hangi saat dilimlerinde paylaşılmalıdır? Gün içinde paylaşım yapmak için en uygun saat 13:00 ile 15:00 arasıdır. En çok retweet yapılan saat ise 17:00 olarak karşımıza çıkmaktadır. 00:00-09:00 ve 20:00-00:00 saatleri arası paylaşım yapılmamasında fayda vardır.

İNSTAGRAM’DA PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER
800 milyondan fazla aylık, 500 milyondan fazla günlük aktif kullanıcısı bulunan instagram, açık ara son dönemlerin en çok talep gören sosyal medya ağıdır. Story özelliğinin eklenmesiyle “instagram”da insanların daha çok zaman harcadıkları gözlenmiştir. İnstagramın en hareketli gün olarak pazartesi ve perşembedir. En düşük etkileşim oranın ise pazar günleri olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan, günlük kullanımda en uygun saat 15:00 ila 16:00 arasıdır. İşten uzaklaşıp kafa dağıtmak için bu zaman dilimi en ideal aralık olarak gösterilmektedir. Eğer bir markayı yönetiyorsanız ve işletme hesabı kullanıyorsanız instagram için istatistiklere ulaşmanız çok daha kolay. Buradan hangi paylaşımların hangi saatler arasında daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

PİNTEREST’DE PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER
Az buz değil, 200 milyon kullanıcısı olan pinterest, renkli içerikleriyle hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Pinterest’te diğer mecraların aksine en ideal günün cumartesi olduğu dikkat çekmektedir. 12:00-13:00, 14:00-16:00 ve 20:00-00:00 saatleri arasında yapılan paylaşımların etkileşim oranları daha yüksek olmaktadır. İş çıkışlarına denk gelen 17:00-19:00 saatleri arası ise pinterestin fazla kullanılmadığı belirlenmiştir. Facebook, twitter ve instagrama oranla Türkiye’deki kullanım oranı daha düşük olan pinterestte, paylaşımlar için stratejik bir planlama yapmak markanız için çok daha iyi olacaktır.

LİNKEDIN’DE PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER
Dünyanın bilinen ilk ve en popüler profesyonel sosyal ağı LinkedIn, 500 milyon kullanıcıdan daha fazla kişiye hitap etmektedir. İş dünyasının birbirleriyle bağlantı kurduğu bu ağda salı, çarşamba ve perşembe günleri daha çok etkileşim alınmaktadır. En ideal saatler ise 07:00-09:00 ve 17:00-18:00 olarak gösterilmektedir. LinkedIn için 07:00’den sonra ve hafta içi yapılan paylaşımların etkileşim oranları daha yüksek diyebiliriz.

GOOGLE PLUS’TA PAYLAŞIM İÇİN EN İYİ SAATLER
Google Plus’ta en uygun paylaşım günleri hafta içidir. En ideal saatler 09:00-11:00 arasıdır. Etkileşim oranlarının en düşük olduğu paylaşım zamanları ise 00:00-08:00 ve 18:00-00:00 saatleri arasıdır. Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Google Plus, çalışma saatlerinde ve hafta içinde daha verimli kullanılabilir.

Bir Cevap Yaz veya Yorum Yaz